hardal ajans web tasarım  
 

Domain & HostingDomain

Türkçe karşılığı "Alan Adı" olan domain, internetteki kimliğinizdir. Domainler internet üzerinde yer alan kayıtlı isimlerdir. Domain türüne bağlı olarak internet sitenizin sonunda com, net, org veya com.tr gibi uzantılar yer alabilir. Bu uzantıların farklı olması nasıl bir kuruluşa ait olduğunu belli eder. Örneğin edu.tr uzantılı bir internet sitesi eğitim kurumunu temsil eder.

Domain uzantıları Icann adlı uluslararası bir kurum tarafından belirlenir. Sadece domain isminizi alarak bir internet sitesi oluşturmuş olmazsınız, alınan domainin bir sunucuya yönlendirilmesi gerekmektedir. Domaini aldığınız firmanın gerekli DNS ayarlarını yapması gerekmektedir.

Kendiniz veya şirketiniz için seçeceğiniz domain (alan adı) bir ila on yıllık süreler içerisinde kayıt edilmektedir. Her süre dolumunda yeniden domain isminizi yenilemeniz gerekmektedir, aksi takdirde aldığınız alan adı boşa düşmektedir. Bu da, belkide yıllarca kullandığınız web sitesinin adresinin başkaları tarafından alınabileceği anlamına gelmektedir.

Hosting

Size ait olan internet sitesi içerisinde yer alan bütün resimler, dosyalar veya belgelerin saklandığı yere hosting adı verilmektedir. Özel olarak üretilen bu bilgisayarlar, internet sitenizdeki verileri korumak, saklamak ve yayınlamak amacıyla kurulmuştur. Kısaca hosting içerik barındırma anlamına gelmektedir.

İçerik barındırmanın yanı sıra alan adınız üzerinden sahip olduğununuz bütün mail adresleri bu hostingler üzerinde yer alır ve bu hosting sayesinde alan adınıza ait uzantılı maillerinizi gönderip alabilirsiniz.

info@hardalajans.com